And in the US, retail prices for whole cashews can reach $15 per pound. But without intensive, precise processing, these nuts wouldn't be edible at all. So how exactly are cashews processed?
We all recognize the boxy, hard plastic nut containers with jug-like handles, filled with 40 ounces of cashews in various iterations: roasted, sea salt, unsalted, organic, and more. Those are ...
Ingredients: Cashews, honey, brown sugar, and a pinch of sea salt. Directions ... the perfect occasion to celebrate this extraordinary nut’s culinary versatility and health benefits.